İstanbul Orchestra’Sion 4.Uluslararası Piyano Yarışması’nın detayları bugün düzenlenen basın toplantısıyla duyuruldu. Yarışma 7-14  Mart 2020’de gerçekleşecek.

Notre Dame de Sion Fransız Lise’sinin Galeri’sinde gerçekleşen basın toplantısına  Yarışma Başkanı ve Okul Müdürü Yann de Lansalut, Jüri Başkanı Vahan Mardirossian, Yarışmanın Genel Sekreteri, Emmanuelle Beaufils, Onur Kurulundan Devlet Sanatçısı ve piyanist Ayşegül Sarıca, Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi kurucusu Prof. Filiz Ali, piyanist ve besteci Ali Darmar, İstanbul Uluslararası Opus Amadeus Oda Müziği Festivali’nin kurucu ve yöneticisi Mehmet Mestçi, piyanist Metin Ülkü ve OdeonArts Müzik kurucusu Saba Sümer’in katılımıyla yapıldı.

Yarışma’nın Başkan Yann de Lansalut İstanbul Orchestra’Sion Uluslararası Piyano Yarışması genç yetenekleri kendilerini göstermeleri için kaçınılmaz bir olanak sunduğunu söyledi.  Jüri Başkanı Vahan Mardirossian ise yarışma ile ilgili şöyle konuştu: “2015 yarışmasının yenilikleri olan orkestra ile final ve öğrenci jürisi bu sene de devam edeceğiz.  Jüri üyeleri hakkında 2020 Piyano yarışmasının jüri üyeleri kısmen yeniledi, böylece yeni jüride Fransa, Türkiye Karadağ ve Çin üyelerimiz var. Adayların ve yarışmanın uluslararası tanıtımına katkıda bulunan üyeler seçmeye özen gösteriyorum”

ALİ DARMAR ÖDÜLÜ VERİLECEK

4. İstanbul Orchestra’Sion Uluslararası Piyano Yarışması’nın önemli bir yeniliği de Türk besteci Ali Darmar’ın Yarışma için özel olarak bestelediği çağdaş bir eserin üçüncü aşamada zorunlu bir parça olarak yarışma programında yer alıyor olması. Bu kapsamda bu zorunlu eseri en iyi yorumlayan yarışmacıya Ali Darmar Ödülü verilecek.

4. İstanbul Orchestra’Sion Uluslararası Piyano Yarışması’nın Jürisi

Vahan Mardirossian (Jüri Başkanı)

Jean-Yves Clément, Yazar, Yabancı Festival düzenleyicisi

Gülsin Onay, Piyanist

Pierre Réach, Piyanist

Keng Zhou, Piyanist

Ratimir Martinović, Pianist

Antonio di Cristofano, Pianiste    

DÜNYA ÇAĞINDA BİR ÖDÜL OLMAYI HEDEFLİYOR

2013’ten itibaren her iki senede bir düzenlenen İstanbul Orchestra’Sion – Uluslararası Piyano Yarışması’nın hedefi, dünyanın dört bir yanından seçilmiş olan, uluslararası düzeydeki profesyonel müzisyenleri bir araya getirmek ve tanıtmaktır. Bu yarışma, genç müzisyenlerin kariyerinde önemli bir aşama olmayı arzu etmekte ve yıllar içerisinde Türkiye’de, Akdeniz Bölgesi’nde ve giderek dünya çapında öneme sahip bir müzik etkinliği olmayı hedeflemektedir.

İstanbul Orchestra’Sion – Uluslararası Piyano Yarışmasının sınavları, İstanbul’un şehir merkezinde bulunan Notre-Dame de Sion Lisesinin konser salonu’nda gerçekleştirilecektir. Yarışma halka açık dört ayrı sınavdan oluşacaktır. Finalde adaylara, orkestra şefi ve jüri başkanı Vahan Mardirossian yönetimindeki Orchestra’Sion orkestrası eşlik edecektir.

Bu yarışmanın bir diğer özelliği de NDS Gençlik Müzik Ödülü’dür. Bu kapsamda, Notre-Dame de Sion öğrencilerinden oluşan bir jüri, yarışmanın danışmanı piyanist Franck Ciup ve müzik öğretmenleri Ajda Ahu Giray ile birlikte, aldıkları müzik eğitimine paralel olarak, yarışmacıları değerlendirerek NDS Gençlik Müzik Ödülü’nü veriyor. 

ÖN ELEME KASIMDA

Ön eleme Kasım 2019’da gerçekleşecek. Adaylıklarının kabulü veya reddi konusunda bilgilendirilmeleri için en geç 30 Kasım 2019’da tüm adaylarla temas kurulacak. Yarışmaya katılmak üzere elemeden geçmiş adayların program seçimlerini içeren ikinci bir kayıt dosyası doldurmaları ve 60 avro tutarındaki nihai kayıt ücretini ödemeleri gerekecektir. Başvuru için adres, İstanbul Orchestra’Sion Uluslararası Piyano Yarışması Notre Dame de Sion Fransız Lisesi Cumhuriyet Cad. 127 Harbiye 34373 Istanbul Türkiye

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR