İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen 39. İstanbul Film Festivali’ne başvurular başladı! Son başvuru tarihi 24 Ocak 2020.

10-21 Nisan 2020 tarihlerinde yapılacak 39. İstanbul Film Festivali’ne başvurular başladı! Sadece internet üzerinden yapılacak başvurular için ayrıntılı bilgi festivalin resmi internet sitesi http://film.iksv.org’da yer alıyor. 39. İstanbul Film Festivali’nin yarışmalı bölümleri arasındaUluslararası Yarışma ve Sinemada İnsan Hakları Yarışması yer alıyor. Türkiye Sineması bölümündeki filmler Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışması başlıkları altında izleyicilerle buluşacak.

ALTIN LALE ÖDÜLÜ 200 BİN TL DEĞERİNDE

Ulusal Yarışma’da büyük ödül olarak En İyi Film’e Altın Lale ile 200.000 TL değerinde para ödülü veriliyor. Ulusal Yarışma’da festivalin kurucularından Onat Kutlar adına Jüri Özel Ödülü, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu ve En İyi Müzik dallarında da birer ödül veriliyor. Festivalde ayrıca genç yaşta hayatını kaybeden yönetmen ve yapımcı Seyfi Teoman adına En İyi İlk Film Ödülü de veriliyor.

Festival yönetmeliğine göre İstanbul’da kamuya açık herhangi bir etkinlikte gösterilen veya vizyona çıkan uzun metrajlı kurmaca filmler yarışmalara kabul edilmiyor. Benzer şekilde DVD, VOD ya da streaming platformlarda yer alan filmler festival için değerlendirilmiyor. Ulusal Yarışmaya, 1 Ocak 2019’dan sonra çekilmiş uzun metrajlı kurmaca filmler katılabiliyor.

Festival yönetmeliğine http://film.iksv.org/tr/yonetmelikler/ulusal-yarisma adresinden ulaşılabilir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

  • SİNEMA

The Irishman’in yönetmeni Martin Scorsese konuştu… “Filmi telefondan izlemeyin”