İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen 38. İstanbul Film Festivali’nin ödülleri sahiplerini buldu. Festivalde bu yıl ulusal ve uluslararası yarışmalarda toplam 52 film yarıştı.

Uluslararası Yarışma Ödülleri

İKSV eski yönetim kurulu başkanı ve İstanbul Film Festivali kurucularından Şakir Eczacıbaşı anısına verilen Uluslararası Altın Lale Ödülü için bu yıl 10 ülkeden 12 film yarıştı. Altın Lale’yi bu yıl, “inceliği, güzelliği, duygusal etkisi ve yetkinliğiyle genç bir kızın dünyadaki yerini ve yaşamında bir pırıltı bulma çabasını çok güzel çizdiği için” Bora Kim’in yönettiği Bolsae / House of Hummingbird / Sinekkuşu adlı filmi kazandı. Jüri başkanı Lynne Ramsay’in açıkladığı ödülü Eczacıbaşı Topluluğu CEO’su Atalay Gümrah takdim etti.

Uluslararası Yarışma’da Jüri Özel Ödülü, Suhaib Gasmelbari’ın yönettiği Talking About Trees / Ağaçlardan Bahsetmek’e verildi. Jüri, filmden alıntı yaparak “başarısızlıklar bazen öyle büyük olur ki umut yeşermek zorundadır; ‘dehşete dair suskunluğu ima ettiği için ağaçlardan bahsetmenin neredeyse suç sayıldığı bir dönem’” gerekçesiyle yapıtı ödüllendirdi. 

Uluslararası Yarışma ödülleri Eczacıbaşı Topluluğu tarafından para ödülleriyle destekleniyor. Büyük ödül Altın Lale’yi kazanan yönetmen 10 bin Avro, filmin Türkiye’deki dağıtımını üstlenen firma 50,000 TL, Jüri Özel Ödülü’nü kazanan filmin yönetmeni ise 5 bin Avro ile ödüllendiriliyor.

Ulusal Yarışma Ödülleri

Ulusal Yarışma jürisi En İyi Film, En İyi Yönetmen, Jüri Özel Ödülü, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu ve En İyi Özgün Müzik olmak üzere toplam 9 dalda ödül verdi.

Ulusal Yarışma’da en iyi filme verilen Altın Lale’yi Emin Alper’in yönettiği Kız Kardeşler kazandı. Ödülü jüri başkanı yönetmen Ümit Ünal takdim etti. Ulusal Yarışma’da Altın Lale Ödülü, 150 bin TL para ödülüyle destekleniyor.

Onat Kutlar anısına verilen Jüri Özel Ödülü’nü Emre Yeksan’ın yönettiği Yuva kazandı. Ödül yönetmen Philippe Lesage tarafından takdim edildi. Jüri Özel Ödülü 50 bin TL para ödülüyle destekleniyor.

En İyi Yönetmen ödülü, Kız Kardeşler filmiyle Emin Alper’e verildi. Geçen yılın kazananı Tayfun Pirselimoğlu’nun açıkladığı ödül, Anadolu Efes Türkiye Genel Müdürü Tuğrul Ağırbaş tarafından takdim edildi. En İyi Yönetmen ödülü, Türkiye Sineması Tema Sponsorluğunu üstelenen Anadolu Efes tarafından 50 bin TL para ödülüyle destekleniyor.

Barış Atay’ın yönettiği Aden filmine Mansiyon verildi.

En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü Kız Kardeşler filmindeki rolleriyle Cemre Ebüzziya, Ece Yüksel ve Helin Kandemir kazandı. 

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü Yuva filmindeki rolüyle Kutay Sandıkçı kazandı. 

En İyi Senaryo Ödülü’nü Görülmüştür filmiyle Serhat Karaaslan kazandı. 

En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü’nü Yuva filmiyle Jakub Giza kazandı. 

En İyi Kurgu Ödülü’nü Görülmüştür filmiyle Ali Aga kazandı. Ödülü Matthijs Wouter Knol verdi.

En İyi Özgün Müzik Ödülü Kız Kardeşler filmiyle Giorgos ve Nikos Papaioannou’ya verildi. Ödülü oyuncu Moe Dunford takdim etti.

Ulusal Kısa Film Yarışması

İstanbul Film Festivali’nin kısa film yapımını özendirmek, bu alanda gelişimi desteklemek ve nitelikli filmleri izleyiciyle buluşturmak amacıyla başlattığı Ulusal Kısa Film Yarışması’nda bu yıl 11 film yer aldı. 

En İyi Kısa Film Ödülü’nü “kuvvetli atmosferi ve yarattığı özgün karakterler sebebiyle” Gökalp Gönen’in Avarya adlı filmi kazandı. En İyi Kısa Film ödülü Anadolu Efes tarafından 5.000 TL para ödülü ile destekleniyor.

Ulusal Belgesel Yarışması

Türkiye’de belgesel üretimine uzun yıllardır ilgi gösteren İstanbul Film Festivali’nin, belgesel sinemayı ve sinemacıları desteklemek amacıyla başlattığı Ulusal Belgesel Yarışması’nda bu yıl 11 film yarıştı. 

Yönetmen Diana Näcke’nin açıkladığı En İyi Belgesel Ödülü “yerinden olan bireylerin karşılaştığı zorlukları göze batmayan bir bakış açısı ve beceriyle işlediği; saygıyı eksik etmeyen sıcak bir yaklaşımla, geleceğe umutla uzanarak çocuklar ve ailelerine odaklanıp geniş toplumun ufak bir evrenini çizdiği için” Rena Lusin Bitmez’in yönettiği Tanrı Göçmen Çocukları Sever Mi Anne? filmine verildi. En İyi Belgesel ödülü 10.000 TL para ödülü ile destekleniyor.

Ulusal Belgesel Yarışması’nda “Ortadoğu’nun bir ucundan diğerine katbekat toplumsal ve siyasal çağrışımları olan bir geleneğin mizahi portresi olduğu için” Aylin Kuryel ve Fırat Yücel’in yönettiği Baştan Başa filmine Mansiyon verildi.

Sinemada İnsan Hakları Ödülü

İstanbul Film Festivali’nde “Sinemada İnsan Hakları” bölümünde gösterilen filmlerden birine Sinemada İnsan Hakları Ödülü veriliyor. Yarışma jürisinde Romanyalı yönetmen ve senarist Florin Şerban; oyuncu, yönetmen ve tiyatro yazarı Nihal Koldaş ile yönetmen ve video sanatçısı Adrian Figueroa yer aldı. “Şiirsel olmakla birlikte aynı zamanda insanı düşünmeye sevk edebildiği için” Enrique Castro Ríos’ın yönettiği Diciembres / Decembers / Aralık’ta filmi Sinemada İnsan Hakları Ödülü’ne layık görüldü. Ödül, Eurimages tarafından verilen 5.000 Avro para ödülüyle destekleniyor.

Sinemada İnsan Hakları Yarışması’nda Barbara Miller’ın #Female Pleasure / #Dişil Haz filmine Mansiyon verildi.

Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü

İstanbul Film Festivali’nde, 2013 yılında kaybettiğimiz yönetmen ve yapımcı Seyfi Teoman anısına bir ödül veriliyor. Festivalin Türkiye Sineması bölümünde yer alan Türkiye yapımı altı kurmaca ilk filmin aday olduğu Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü jürisinde Berlin Film Festivali Forum bölümünün program yöneticisi ve küratörü Anna Hoffmann, yönetmen Banu Sıvacı ve oyuncu Elit İşcan yer aldı. Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü’nü kazanan Nebula filminin yönetmeni Tarık Aktaş, CMYLMZ Fikirsanat aracılığıyla verilen 30.000 TL para ödülünün de sahibi oldu.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

  • GÜNDEME TAKILANLAR

Gülten Kaya, “Ahmet Kaya filmi vahşi sömürüden ibaret ticari bir faaliyet”

  • SİNEMA

The Irishman’in yönetmeni Martin Scorsese konuştu… “Filmi telefondan izlemeyin”