İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından 6-17 Nisan tarihleri arasında, Vodafone Red sponsorluğunda gerçekleştirilecek 37. İstanbul Film Festivali yaklaşırken, festival boyunca düzenlenecek etkinliklerde sinemaseverler 12 gün boyunca festival heyecanını yaşayacak. 24 Mart’ta biletleri satışa çıkan festival boyunca sinemaya gönül veren herkesin ilgisini çekecek söyleşilerden festivale özel konserlere, tematik sergilerden sadece festival için hazırlanmış performanslara, 6-17 Nisan tarihlerinde festival takipçilerinin ajandalarında yerlerini şimdiden alan birçok özel etkinlik gerçekleşiyor.

FESTİVALE ÖZEL KONSERLER

%100 ARABESk

İstanbul Film Festivali, Türk sinemasının en tanınmış yapıtlarından birinin yıldönümünü kutluyor: Arabesk yapımından 30 yıl sonra, yeniden beyazperdede izleyicisiyle buluşuyor! Bu buluşma yalnızca festivale özel ve tekrarı olmayacak bir konsere ev sahipliği yapıyor. Festival programında 9 Nisan 19.00’da Beyoğlu Sineması’nda gösterilecek olan Arabesk şerefine, Türkiye’de arabesk müziğin en unutulmaz, en çarpıcı isimleri Cahide’de sahneye çıkacak; üstelik sinema dünyasından isimlerle birlikte: Gülden Karaböcek, Tüdanya, İstanbul Arabesk Project, Ayta Sözeri, Demet Evgar, Serkan Keskin, Umut Kurt, Melisa Doğu

9 Nisan, kapı açılış 21.00, Konser Concert 22.00, Bilet 125 TL

Cahide Müzikhol Cumhuriyet Cd. No:52 Harbiye-Şişli

ANKARA ROCKS!

Festival kapsamında 12 Nisan ve 17 Nisan günleri gösterilecek olan, Ufuk Önen’in yönettiği Gri Değil, Siyah: Ankara Rocks! filmi, müzisyenler ile Ankara arasındaki aşk-nefret hikâyesine vurgu yapıyor. Ankara’nın müzik alt kültürünü meraklılarıyla buluşturan Gri Değil, Siyah: Ankara Rocks!, aynı zamanda Ankara’nın heyecan verici yeraltı müzik camiasını da Salon İKSV’ye taşıyor. Demir Demirkan, Son Feci Bisiklet, Kalben, Razor, konukları Ufuk Önen, Özge Fışkın, Asena Özçetin eşliğiyle filmin ve Ankara’nın şerefine Salon İKSV’de sahneye çıkıyor.

12 Nisan, kapı açılış 20.30, Konser 21.30, Ayakta Tam 60 TL, Ayakta Öğrenci 45 TL

Salon İKSV, Nejat Eczacıbaşı Binası Sadi Konuralp C. 5 Şişhane-Beyoğlu

PERFORMANS: MİMARİ ÜTOPYALAR–SİNEMATİK DİSTOPYALAR

Deneysel video çalışmaları, canlı görsel tasarımları/performansları ve Plastikman, Richie Hawtin, Captain Comatose için ürettiği müzik videolarıyla tanınan Ali Mahmut Demirel ile müzisyen Carlota Marques, Metin Erksan’ın Kuyu filmi eşliğinde İstanbul Film Festivali kapsamında canlı bir performans gerçekleştirecekler.

İstanbul Film Festivali ve Arter, sanatçının üretim sürecini bütünsel bir yaklaşımla ele alan bir program için işbirliği yapıyor. 16 Mart-15 Temmuz tarihleri arasında Demirel’in Başak Doğa Temür küratörlüğündeki “Ada” başlıklı kişisel sergisi Arter’de düzenleniyor. Sanatçının sergide yer alan üç videosunun esin kaynağını oluşturan The Last of England (Derek Jarman), Stalker (Andrei Tarkovsky) ve Kuyu (Metin Erksan) filmleri de festival programında gösteriliyor.

11 Nisan Çarşamba, Kapı açılış 20.30 Performans 21.30, Ayakta Tam 40 TL, Ayakta Öğrenci 30 TL

Salon İKSV, Nejat Eczacıbaşı Binası Sadi Konuralp C. 5 Şişhane-Beyoğlu

İSTANBUL FİLM FESTİVALİ’NDE SANAL GERÇEKLİK DENEYİMİ

İstanbul Film Festivali, Vodafone Red sponsorluğunda ve Samsung’un da katkısıyla, bu yıl ilk kez festival kapsamında Sanal Gerçeklik (VR) gösterimleri düzenleyecek. Salon İKSV’de yapılacak Sanal Gerçeklik gösterimlerinde seyirciler özel sanal gözlükler aracılığıyla interaktif deneyimler yaşama imkânı bulacak. Sanal Gerçeklik gösterimleri yapılacak filmler şöyle: Your Spiritual Temple Sucks, The Last Chair, French Kiss, Proxima, Sergent James, Notes To My Father, Lifeline, The Hourglass, Oh Deer!, Mozart 360°.

8-9-10 Nisan, saat 11.00-17.00, Bilet: 20 TL

Salon İKSV, Nejat Eczacıbaşı Binası Sadi Konuralp C. 5 Şişhane-Beyoğlu

FESTİVAL SOHBETLERİ

BERGMAN 100 YAŞINDA

Sinema tarihinin en etkili, en tartışılan, en unutulmaz filmlerinden bazılarını yapan Ingmar Bergman’ın Türkiyeli yönetmenler tarafından seçilen 9 filmi bu yılki festival programında Volvo Car Turkey sponsorluğunda Bergman 100 Yaşında bölümünde yer alıyor. Bu efsane sinemacı, Bergman Merkezi’nin yöneticisi Jannike Åhlunds ile festivalin danışmanlarından sinema yazarı Nil Kural moderatörlüğündeki ve İsveç’in İstanbul Başkonsolosluğu desteğiyle düzenlenecek olan bu festival sohbetinde enine boyuna tartışılacak. Åhlunds yalnızca bir Bergman uzmanı değil; İsveç’in en saygın isimlerinden, senaryo yazarlığından sinema muhabirliğine birçok alanda etkin bir sinemacı.

7 Nisan Cumartesi saat 16.00, Yapı Kredi Kültür Sanat, İstiklal C. 161 Beyoğlu

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR