Bu yıl 37.kez düzenlenen İstanbul Film Festivali’nde kazananlar belli oldu.

İKSV eski yönetim kurulu başkanı ve İstanbul Film Festivali kurucularından Şakir Eczacıbaşı anısına verilen Uluslararası Altın Lale Ödülü için bu yıl 11 ülkeden 11 film yarıştı. Altın Lale’yi bu yıl, Valeska Grisebach‘in Western adlı filmi kazandı. Jüri başkanı João Pedro Rodrigues’in açıkladığı ödülü Grisebach‘a Eczacıbaşı Holding İnsan Kaynakları ve İnovasyon Grup Başkanı Ata Selçuk takdim etti.

Eczacıbaşı Topluluğu tarafından 25 bin Avroluk para ödülüyle desteklenen ödülün 10 bin Avrosu filmin yönetmenine, 10 bin Avrosu filmin Türkiye’deki dağıtımını üstlenen firmaya, 5 bin Avrosu ise Jüri Özel Ödülü’nü kazanan filmin yönetmenine veriliyor.

Uluslararası Yarışma Jüri Özel Ödülü Nelson Carlo de los Santos Arias‘ın yönettiği Cocote‘ye verildi. Nelson Carlo de los Santos Arias‘a ödülü Tallinn Film Festivali direktörü Tiina Lokk takdim etti.

Ulusal Yarışma Ödülleri

Ulusal Yarışma‘da en iyi filme verilen Altın Lale Ödülü için, yapımı 2017-2018 sezonunda tamamlanan 13 film yarıştı. Bu yıl yarışmadaki 10 filmin dünya prömiyeri, birinin ise Türkiye prömiyeri festivalde yapıldı. Ulusal Yarışma jürisi yönetmen Pelin Esmer başkanlığında toplandı. Ulusal Yarışma Jürisi’nin diğer üyeleri, görüntü yönetmeni Gökhan Tiryaki, oyuncu Selen Uçer, şair Küçük İskender ve sinema yazarı Barbara Lorey de la Charrière oldu.

 Ulusal Yarışma‘da en iyi filme verilen Altın Lale‘yi Vuslat Saraçoğlu‘nun Borç adlı filmi kazandı. Saraçoğlu‘na ödülü jüri başkanı Pelin Esmer takdim etti. Ulusal Yarışma’da Altın Lale Ödülü, 150 bin TL para ödülüyle destekleniyor.

En İyi Yönetmen ödülü, Yol Kenarı filmiyle Tayfun Pirselimoğlu’na verildi.

Onat Kutlar anısına verilen Jüri Özel Ödülü‘ne Tolga Karaçelik‘inKelebekler adlı filmi layık görüldü.

Onur Saylak tarafından açıklanan En İyi Kadın Oyuncu Ödülü Sofra Sırları filmindeki rolüyle Demet Evgar‘ın oldu.

Oyuncu Angeliki Papulia tarafından açıklanan En İyi Erkek Oyuncu Ödülü‘nü Kelebekler filmindeki rolüyle Tolga Tekin ve Yol Kenarı filmindeki rolüyle Tansu Biçer kazandı.

En İyi Senaryo Ödülü‘nü Sofra Sırları filmiyle Ümit Ünal kazandı. Ünal’a ödülü görüntü yönetmeni Gökhan Tiryaki verdi.

En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü‘nü Kaçış filmiyle Florent Herrykazandı. Herry‘e ödülü görüntü yönetmeni Gökhan Tiryaki verdi.

En İyi Kurgu Ödülü‘nü Sofra Sırları filmiyle Osman Bayraktaroğlukazandı. Bayraktaroğlu‘na ödülü Ayat Najafi verdi.

En İyi Özgün Müzik Ödülü Güvercin filmiyle Canset Özge Can‘a verildi. Can‘a ödülü müzisyen Pivio takdim etti.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR