Yapı Kredi desteğiyle düzenlenen Afife Ödülleri’nde kazananlar belli oldu.

Bu yıl 22.kez dağıtılan ödüller Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nde, Türk tiyatrosunu geliştiren ve dönüşümünde öncü olan oyun yazarlarına verilen Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü’nün bu seneki sahibi “Yuva”isimli oyunuyla, Sami Berat Marçalı oldu. Komedi ya da müzikal dalındaki oyunlara verilen Haldun Dormen Özel Ödülü’nü ise bu yıl Bir Baba Hamlet isimli oyun aldı. Tiyatronun gelişimine destek vermiş iş ve sanat dünyasından önemli kişilere verilenYapı Kredi Özel Ödülü’ne usta oyuncu Tijen Par layık görüldü. Tiyatro tarihine geçen ustalara takdim edilen Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü’nün ise bu seneki sahibi Yücel Erten oldu.

En iyi oyun ödülü İstanbul Devlet Tiyatrosu yapımı olan Romeo ve Juliet’in, Yılın En Başarılı Yönetmeni Ödülü Bir Baba Hamlet oyunuyla Emrah Eren’in, Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu Ödülü Yuva oyunuyla Özlem Zeynep Dinsel’in, Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu Ödülü Bir Baba Hamlet oyunuyla Murat Akkoyunlu’nun, Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu Mutluyduk Belki Bugüne Kadar oyunuyla Canan Atalay’ın, Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu ödülü ise Kayıp El oyunuyla Ali Yoğurtçuoğlu’nun  oldu.

En başarılı sahne tasarımı ödülü Romeo ve Juliet ile Nurullah Tuncer’e verildi. En başarılı giysi tasarımı ödülü ise Hayvan Çiftliği ile Canan Seda Balaban’a verildi. Sahne müziğinde Tolga Çebi – Nora Bir Bebek Evi ile, ışık tasarımında Akın Yılmaz-Bayrak oyunu ile ödüle layık görüldü.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR