Notre Dame de Sion Fransız Lisesi tarafından verilen 5.  NDS Liseliler Edebiyat Ödülü « Bayan Ming’in Hiç Olmayan On Çocuğu » adlı romanıyla Eric-Emmanuel Schmitt’e verildi. 

Beşinci NDS Liseliler Edebiyat Ödül Töreni, Notre Dame de Sion Fransız Lisesinin Gösteri Salonu’nda 28 Kasım Saat 13.30’da yazarın katılımıyla gerçekleşecek.

Doğan Kitap etiketiyle yayımlanan romanın konusu özetle şöyle:

Çin’in Yunhai kasabasındaki Grand Hôtel’in ilginç bir çalışanı vardır: Bayan Ming.  Yaşlı ve bilge Bayan Ming, tuvalet bekçiliği yaptığı otelde, günün birinde Fransız bir işadamıyla tanışır ve ona on çocuğunun hikâyesini anlatır. Hikâye olağanüstüdür, çünkü Çin’de tek çocuk yasası vardır ve Bayan Ming’in on çocuğu olması imkânsızdır. Kendinden kaçtığı için tüm dünyayı dolaşan Fransız ise yaşlı kadının anlattıklarına inanmasa bile onun hikâyelerinin bağımlısı olur. Zira eşitlik anlayışını Mao’dan, insancıllığını Konfüçyüs’ten alan Bayan Ming’in anlattığı her öykü bir hayat dersidir…

Gerçekle yalan iç içe geçmişken Bayan Ming, doğum günü için tüm çocuklarının bir araya gelmesini ister… Artık düğümün çözülme vakti gelmiştir…

Eric-Emmanuel Schmitt kimdir ? 

Eric-Emmanuel Schmitt Belçikalı romancı, oyun yazarı ve sinema yönetmenidir. 1960 yılında Lyon’da doğdu. 1980-1985 yılları arasında École Normale Supérieure’de felsefe eğitimi aldı. Doktorasını Diderot ve metafizik konulu teziyle tamamladı. Eserlerinde Tanrı, dinler, şiddet ve kutsal arasındaki bağ, yitirilen kimlik, davranışların gizemi gibi konulara yer veren Schmitt’in kitapları 45 dile çevrildi, tiyatro oyunları 50’den fazla ülkede sahnelendi. Yazarın Doğan Kitap’tan Şişmanlayamayan Sumocu, Bir Aynada Üç Kadın ve Bayan Ming’in Hiç Olmayan On Çocuğu adlı kitapları yayımlandı.

Notre Dame de Sion Fransız Lisesi, bu ödül ile edebiyata ve yazarlara olan bağlılığını vurgulamayı ve gençlere okuma ve kitap tutkusunu etkin bir şekilde aşılamayı amaçlayan ödül geçtiğimiz yıllarda Amélie Nothomb, Filiz Özdem, Romain Puertolas ve Ömür İklim Demir’e verilmişti.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

  • GÜNDEME TAKILANLAR

İranlı mülteci cep telefonuyla yazdığı kitapta edebiyat ödülü kazandı