İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından Koç Holding sponsorluğunda düzenlenen 16. İstanbul Bienali’ni hala gezmeyenler için son 10 gün! 16. İstanbul Bienali Resim ve Heykel Müzesi, Pera Müzesi ve Büyükada’da 10 Kasım’a kadar ziyaretçilerini bekliyor.

Küratörlüğünü sanat dünyasının önde gelen isimlerinden akademisyen ve yazar Nicolas Bourriaud’nun üstlendiği Yedinci Kıta başlığını taşıyan bienal, günümüzün en acil meselelerinden ekolojiyi farklı açılardan ele alan eserlere ev sahipliği yapıyor. İnsanlığın sebep olduğu doğal veya kültürel atıklara antropoloji ve arkeolojinin araçlarıyla bakan güncel sanat çalışmalarına yer veren bienal, sanat ve ekoloji arasındaki ilişkiyi de tartışmaya açıyor.

Yedinci Kıta başlığı altında 25 ülkeden 56 sanatçının 220’den fazla eserini bir araya getiren bienal, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’nin Tophane’deki binasının yanı sıra Pera Müzesi ve Büyükada’da ücretsiz olarak gezilebiliyor.

Bienalde Uzun Cuma

Bienalin kapanış haftasına özel olarak İstanbul Resim ve Heykel Müzesi ve Pera Müzesi’ndeki sergiler 8 Kasım Cuma günü akşam 22.00’ye kadar açık olacak. Bienal kapsamında ziyaretçiler, iki mekânda yer alan sergileri sabah 10.00’dan akşam 22.00’ye kadar gezebilecek. Büyükada’daki mekânlar ise 10.00-18.00 arası ziyarete açık olacak.

8 Kasım Cuma’ya özel olarak İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’nde bağımsız plak şirketlerinin buluşması 18.00-22.00 arasında Worlbmon kapsamında gerçekleşecek. Gecede çeşitli performanslar da izleyicilerle buluşacak.

SANATÇILARLA DÜŞÜNÜRLER KAPANIŞTA BULUŞUYOR

Açılış haftasında gerçekleşen “Yedinci Kıtayı Keşfederken” başlıklı tartışma serisinin devamı niteliğinde olan konuşma dizisinde her başlık altında bir düşünür sergiden bir sanatçıyla eşleştirilecek ve “Antroposen çağdaş düşünceyi ne şekilde ve ne ölçüde dönüştürebilecek?” sorusu tartışılacak.

9 Kasım Cumartesi günü saat 13.00’te Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Fındıklı Kampüsü’nde yer alan Oditoryum’da gerçekleşecek oturumlarda; şamanizm ve moleküler biyoloji ilişkisini inceleyen antropolog-yazar Jeremy Narby ile sanatçı Suzanne Husky, geç liberalizme eleştirel kuram üzerinden bakan Elizabeth A. Povinelli ile sanatçı Ursula Mayer, antropolog Umut Yıldırım ile sanatçı Elmas Deniz, Lyon ENS’den felsefeci Patrick Degeorges ile sanatçı Johannes Büttner bir araya gelecek.

Sempozyumla ilgili ayrıntılı bilgi için: https://bienal.iksv.org/tr/kamusal-program-ve-ogrenme-programlari/yedinci-kitayi-kesfetmek-ii

ETKİNLİK VE PERFORMANSLAR DEVAM EDİYOR

16. İstanbul Bienali sanatçıları Güneş Terkol ve Güçlü Öztekin’in, MSGSÜ İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’nin 4. katında ziyaretçiler için kolektif bir buluşma noktası olarak tasarladıkları “Worlbmon” alanında 10 Kasım’a kadar çeşitli performanslar, yetişkin atölyeleri, gösterimler, müzik etkinlikleri ve söyleşiler gerçekleşiyor. 

Birlikte Güzel ve Audioban iş birliğiyle 16. İstanbul Bienali Kamusal Programı’nda atölye ve performanslardan oluşan 6 haftalık bir program ise 10 Kasım’a kadar her Pazar Worlbmon’da 15.00-18.00 saatleri arasında ziyaretçilerle buluşuyor.

16. İstanbul Bienali sanatçılarından Eva Koťátková’nın bienal boyunca her cumartesi 14.00-18.00 arasında gerçekleşen performansı 2 ve 9 Kasım tarihlerinde de bienal mekânlarından İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’nde gerçekleşiyor. Performansta, sanatçının sergilediği makinenin çalışanları, mekândaki kumaş parçalarını birbirine dikiyor, kimi performansçılar ise önceden belirlenmiş bir metindeki kısa hikâyeleri seslendiriyor.

Bir diğer bienal sanatçısı Max Hooper Schneider’in İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’nde sergilenen eserinin bir parçası olarak gerçekleşen performansı da, bir kukla ustasının yürütücülüğünde gerçekleşiyor. Sanatçının bienalde sergilediği videosundaki iki ana karakterin çatışmalı diyaloğu, 2 ve 9 Kasım cumartesi gerçekleşecek performanslarda canlandırılmaya devam edecek.

Ayrıca Jennifer Tee’nin çalışmalarının sergilendiği alanda şair Jane Lewty ile birlikte seçtiği kitaplar ve şiirlerden oluşan okumalar da cumartesi günleri 13:00 ve 15:00 saatlerinde gerçekleştiriliyor. 2 ve 9 Kasım tarihlerindeki bu performanslar İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’nde izlenebilecek.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

  • EDEBİYAT

İstanbul Bienali’nden yeni çocuk kitabı “Opti İle Pesi:Bu Dünya Hepimizin”